loading

10 تا از خنک ترین شهر های ایران در تابستان

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصربه‌فردترین کشورهاست . اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد در ادامه خنک ترین شهر های ایران را برای شما معرفی می کنیم .

 

اختلاف دمای هوا در ایران در نقاط مختلف زیاد است. در حالی که در فصل زمستان دمای شهرکرد در شب به ۳۰- درجه هم می‌رسد، مردم اهواز هوای تابستانی (۵۰ درجه) را تجربه می‌کنند. هوای سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل می‌باشد. نواحی شمال غرب و غرب تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و نواحی جنوبی تابستان‌هایی به شدت گرم و زمستان‌هایی معتدل دارند.

خنک ترین شهر های ایران در تابستان برای مسافرت

جهان نما گرگان
کندوان تبریز
بجنورد خراسان
آلاشت مازندران
فیروزکوه تهران

اردبیل
ارومیه
ماسوله
همدان
شهر کرد چهارمحال و بختیاری

1. دهکده جهان نما در استان گلستان

 

 

منطقه حفاظت‌شدهٔ جهان‌نما در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کردکوی و با گرگان 85 کیلومتر فاصله دارد که در استان گلستان واقع است. این منطقه با مساحت حدود ۳۸ هزار هکتار، پس از پارک ملی گلستان وسیع‌ترین منطقه حفاظت‌شده این استان به‌شمار می‌رود و از سال ۱۳۵۲ زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است .

 

بیشترین دمای دهکده جهان نما 24 درجه

کمترین دمای دهکده جهان نما 12 درجه

 

یکی از دست نخورده ترین مناطق جنگلی و سرسبز ایران به دست بشر می باشد .در این دهکده روستاییان دام هایشان را به چرا می برند و زنبور عسل هم پرورش می دهند .

2. کندوان در آذربایجان شرقی با هفت هزار سال پیشینه

 

 

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی در شهرستان اسکو است که از پیشینه تاریخی هفت هزار ساله برخوردار است. این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌ در نزدیکی شهر اسکو است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌ مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند است. این اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است .

 

بیشترین دمای روستای کندوان  27 درجه

کمترین دمای روستای کندوان 13 درجه

 

روستای کندوان را جزو سه روستای صخره ای ایران باید دانست که موجب جذابیت زیادی برای گردشگران شده است ، ارتفاع تپه ها و صخرها حدود 40 متر میرسد که بالای این صخره ها خانه ، اتاقه ، انبار و … ساخته شده است .

3. اردبیل شهر باستانی ایران

 

 

اردبیل مرکز شهرستان اردبیل و استان اردبیل است که در منطقهٔ آذربایجان ایران قرار دارد . این شهر مرکز شهرستان اردبیل می‌باشد . جمعیت اردبیل در سال ۱۳۹۰ بر ۴۸۲۶۲۳ نفر بوده ، اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌گردد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده‌است.

 

بیشترین دمای اردبیل 37 درجه

کمترین دمای اردبیل 23 درجه

 

ارتفاعات اردبیل، کوهستان‌های ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش هستند. آب و هوای اردبیل، سردسیری است. بیشتر خانه‌ها آجری است و سنگ نما ندارد. چیزی شبیه به آثار باستانی است.

4. ارومیه شهری کوهستانی

 

 

ارومیه، مركز استان آذربایجان غربی، در طول شرقی و عرض شمالی در جلگه‌ای به طول ۷۰ و عرض ۳۰ كیلومتر و به فاصله ۱۸ كیلومتری دریاچه ارومیه واقع شده است. این شهر از دو بخش كوهستانی در شمال و غرب و دشتی وسیع در جنوب و شرق تشكیل شده و دارای پنج بخش به نام‌های انزل، سیلوانا، صومای برادوست، نازلو و بخش مركزی است .

 

بیشترین دمای ارومیه 36 درجه

کمترین دمای ارومیه 18 درجه

5. اورامان، روستای هزار ماسوله ایران

 

 

اورامان روستای پلکانی در سروآباد یکی از شهرستان‌های کوهستانی استان کردستان واقع شده . سروآباد در ۹۳ کیلومتری سنندج قرار دارد و با نزدیک‌ترین شهر ، مریوان ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.  اورامان در جنوب شرقی مریوان قرار دارد و به وسیله جاده خاکی به آن وصل می‌شود.  از آنجایی که این جاده از دامنه‌های کوه‌های سرسبز می‌گذرد یکی از بی‌نظیرترین تصاویر را پیش رویمان قرار می‌دهد ، و یکی از خنک ترین شهر های ایران محسوب می شود .

 

بیشترین دمای اورامان 29 درجه

کمترین دمای اورامان 17 درجه

6. همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران

 

 

هِمِدان یکی از کلان‌شهر های ایران که در غرب و منطقه کوهستانی ایران و مرکز استان همدان است . این شهر در دامنهٔ کوه الوند واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به‌ شمار می‌آید . آب و هوای همدان در نقاط کوهستانی سرد است حد متوسط برف سالانه بین ۱۵۵ تا ۲۴۵ میلی‌متر می‌باشد و سرما تا ۳۰ درجه زیر صفر می‌رسد.

 

بیشترین دمای همدان 29 درجه

کمترین دمای همدان 16 درجه

7. چهارمحال بختیاری بام ایران

 

 

استان چهارمحال و بختیاری از جمله بخش‌های کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود . مرکز این استان شهرکرد است و با ۲۰۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین مرکز استان کشور ایران است. میانگین ارتفاع در استان چهارمحال و بختیاری حدود ۲۱۵۳ متر است و به همین خاطر استان چهارمحال و بختیاری را بام ایران می‌دانند .

 

بیشترین دمای چهارمحال و بختیاری 26 درجه

کمترین دمای چهارمحال و بختیاری 12 درجه

8. تنگه واشی مهمترین جاذبه توریستی فیروزکوه

 

 

از نظر ویژگی‌های آب و هوایی و اقلیمی، این شهرستان دارای زمستان سرد و تابستان معتدل و خنک می‌باشد. متوسط بارندگی سالانه سال ۱۳۸۰ در این ۲۳۰ میلی‌متر بوده و حداکثر بارندگی ۲۴ ساعته ۲/۴۰ و تعداد روزهای یخبندان ۱۷۴ روز می‌باشد. فیروزکوه در 143 کیلومتری تهران قرار دارد و این جاده یکی از قدیمی تری مسیرهای تهران است .

 

بیشترین دمای تنگه واشی 24 درجه

کمترین دمای تنگه واشی 11 درجه

9. آلاشت بهشت مه گرفته و یکی خنک ترین شهر های ایران

 

 

آلاشت در 39 کیلومتری سوادکوه مازندران واقع شده است ، که در بهار و تابستان به خاطر آب و هوای خنکش گردشگران زیادی از این مناطق دیدن می کنند . این منطقه از تهران 237 کیلومتر فاصله دارد . نام این روستا را به سه اسم ” آلاشت ” ، ” اِلاشت ” و ” اَلاشت ” تلفظ می کنند .

 

بیشترین دمای آلاشت 33 درجه

کمترین دمای آلاشت 17 درجه

10. بجنورد در کنار رشته کوه های البرز ، کپه داغ و  آلاداغ

 

 

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی که در شمال شرقی ایران واقع شده است ،نام این شهر در شمال خراسان ” بُژنُورد ” هم تلفظ می شود . آب و هوای بجنورد بطور کلی معتدل کوهستانی می‌باشد از این‌رو تابستانهای بجنورد آب و هوای نسبتاً ملایم و زمستانهایش سرد زمستانی می‌باشد .

 

بیشترین دمای بجنورد 36 درجه

کمترین دمای بجنورد 20 درجه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *