قبل از سفر به کیش، همانطور که انتظار می رود بهتر است با جزیره آشنا شویم تا بتوانیم سفری که پیش رو داریم از آنچه که هست بهتر شود. جزیره زیبای کیش یکی از بهترین و پرگردشگر ترین مناطقی است که سالانه میزبان میلیون ها مسافر است. با داشتن اطلاعات کامل از جزیره کیش می توانید برنامه ریزی خاص خود با توجه به نیازهایی که دارید مشخص کنید، همین موضوع باعث می شود تا سفر بهتری داشته باشید که در کنارش خاطره بیاد ماندنی ساخته اید. با تشریفات پرواز همراه باشید تا به طور کلی و کامل به معرفی جزیره کیش بپردازیم.

 

معرفی کیش

 

بطور کلی جزیره کیش در خلیج فارس به مساحت 91.5 کیلومتر مربع واقع شده است. از نظر موقعیت مکانی سمت شمالی جزیره به ایران پیوسته و سمت جنوبی به دبی منتهی شده است. طبق آمار رسمی مسافران و گردشگری نزدیک به 2 میلیون نفر سالانه به جزیره کیش سفر می کنند. اگر از بالا به کیش نگاه کنیم می بینیم که بصورت بیضی شکل است، طوری که تنها بخش شمال شرقی کاملا فعال می باشد و شامل هتل ها، مراکز خرید، دیدنی ها، جاذبه های گردشگری و .. می شوند.

 

با توجه به اینکه دور تا دور جزیره کیش را آب تشکیل می دهد، در کنار آب زلالی که دارد می توانید گونه های مختلف آبزیان و جانوران را مشاهده کنید. یکی از ویژگی های منحصر بفردی که کیش در رابطه با آبزیان دارد این است که شما حتی نمی توانید نمونه ی آن را در جای دیگری از جهان پیدا کنید. اگر در کیش زندگی نمی کنید بهتر است بدانید که افراد دارای اقامت در کیش، کیشوند نامیده می شوند. همچنین جالب است بدانید که در قدیم ها نام این جزیره “قیس” بوده است که به مرور زمان و افزایش عبور و مرور گردشگر باعث شده تا بنا به دلیلی آن را کیش بنامند. البته در کنار قیس منابع قدیمی ای وجود دارد که کیش را کیان می نامیدند.

 

در کیش از سافاری گرفته تا تفریحات آبی می توانید بهره مند شوید که هر یک با توجه به علاقه ای که دارید قابل استفاده است. در کیش تفریحات آبی زیادی وجود دارد که برخی از آن ها شامل پاراسل، جت اسکی، غواصی، بنانا، شاتل و … نیز می باشد.

 

در کنار جاذبه های خاصی که دارد، آب و هوای پاک و خالص بودن از نظر اکسیژن باعث شده است تا حس خستگی کمتر سراغتان آید.

 

سفر به کیش

 

احتمالا برای شما هم سوالی پیش آمده است که اصلا چرا به کیش سفر کنیم؟ دلایل مختلفی است که ما تک تک به آن ها اشاره می کنیم و خواهید دید که از آنچه فکرش را می کنید جذاب تر بنظر می رسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

نامگذاری جزیره به چه دلیل بود؟

 

چند پاراگراف قبل ذکر شد که کیش را در قدیم به قیس یا حتی کیان می شناختند همچنین طبق نظریه های مختلف معنای کیش را “تیردان” یا “ترکش” یاد کرده اند. طبق قدیمی ها و گفته ها دلیل نامگذاری اصلی جزیره به مردم بومی بر می گردد که به کانال خروجی قناب کیش می گفتند، از این رو باعث شد تا نام جزیره کیش در نظر گرفته شود.

 

اولین انسان ها چگونه وارد کیش شدند؟

 

طبق نظریه های مختلف که به 4500 سال پیش بر می گردد که شهری به نام کیش وجود داشته است. شهری که جزوی از شهرهای پادشاهان اکدی و سومری بوده است، بطوری که طی مدت زمانی عیلامی ها هم بر کیش حکومت می کرده اند. جالب است بدانید که در تاریخ قدیمی کیش پایتخت بابل نیز بوده است. یکی از ویژگی های خوبی که این جزیره داشته است این بوده است که پادشاهان و بزرگ مردان از طریق کیش برای جابجایی توسط آب خلیج فارس (دریای پارس) نیز استفاده می کردند.

 

با توجه به سند های مکتوب و نوشته شده ای که پیدا شده است گفته شده همگی در غرب ایران و عراق در 5000 سال برمی گردد، حتی گفته شده است که برخی از اثرها مربوط به 10000 سال قبل می باشد. بهتر است بدانید که چه حکومت های پادشاهی ای در این منطقه ایجاد و شکل گرفته شده است :

 

 

 

 

بومیان جزیره چه شغلی دارند؟

 

همانطور که انتظار می رود با توجه به موقعیت جغرافیایی ای که کیش دارد، بومیان کیش در صنعت ماهیگیری فعالیت کرده و می کنند. اما در ابتدا در صید مروارید فعالیت می کردند. اما امروزه در کنار ماهیگیری فعالیت بومیان در پرورش نخل خرما، صادرات پیاز، کشاورزی و صادرات تنباکو نیز می باشد.

 

حمل و نقل در جزیره کیش

 

با توجه به موقعیتی که جزیره کیش دارد، با استفاده از دو طریق می توانید به جزیره وارد شوید، بطور طبیعی یکی از راه ها استفاده از فرودگاه بوده و دیگری از بندرگاه نیز می باشد. فرودگاه در بلوار فرودگاه واقع شده است که پرواز های داخلی آن به شهر های مشهد، شیراز، تهران، بندرعباس، کرمان، اهواز، تبریز، یزد، بوشهر، همدان، ساری، رشت، کرمانشاه، سنندج، عسلویه، ارومیه، کاشان، گرگان، ساری و جم می باشد. همچنین از کیش می توانید پرواز های خارجی دبی یا مسقط نیز داشته باشید.

 

راه دیگری که می توانید به جزیره بروید، توسط کشتی و بندرگاه کیش است که در بلوار ایران واقع شده است. مقاصد بندر آفتاب، بندر لنگه و بندر چارک تنها در ایام نوروز انجام پذیر است.

 

جابجایی داخلی و درون شهری کیش

 

وقت آن رسیده است که به جاذبه های مختلف جزیره بروید؟ به اندازه کافی در هتل اقامت کرده اید و قطعا وقت آن است که به تفریحات آبی یا جاذبه های گردشگری مراجعه کنید. اما اگر تازه با هواپیما به کیش رسیده اید می توانید از تاکسی ها یا ون های مخصوص فروشنده تور تان (ترانسفر رایگان به هتل)  استفاده کنید. اگر خواستید به محل خاصی از کیش مراجعه کنید می توانید از تاکسی ها استفاده کنید اما اگر قصد دارید به جاذبه های گردشگری بروید، می توانید از تورهای گردشگری نیز استفاده کنید که شامل ترانسفر های رایگان می باشد.

 

آب و هوا چگونه است؟

 

قطعا اگر آب و هوا بیش از حد غیرعادی باشد، نسبت به سفر کردن نظرتان عوض خواهد شد. بطور میانگین دمای هوای کیش در طول سال 26 درجه می باشد که با توجه به فواصل مختلف برای مثال در زمستان به 17 درجه نیز می رسد که هوایی بسیار دلنشین و تکرار نشدنی مخصوصا در شب ها خواهد داشت. اگر بخواهیم به آب و هوای کیش نگاه کنیم باید بدانید که بطور کلی گرم و خشک بوده و از نظر بارندگی کم پیش می آید که اتفاق بیافتد.

 

البته اگر بخواهیم به بارندگی بپردازیم، معمولا بارندگی ها بصورت رگبار و سیلابی خواهد بود که در کنار آب و هوای خشکی که دارد بسیار زیبا خواهد بود. همانطور که انتظار می رود در تابستان هوا طوری می شود که رطوبت زیاد می شود و حتی برخی مواقع به 100% نیز می رسد. با تمامی تفاسیر کیش تابحال دچار بخ زدگی نشده و آب و هوای مرطوبی نیز داشته و دارد. همچنین همانطور که در بالا اشاره شد، از نظر خالص بودن، هوا دارای اکسیژن زیادی می باشد که در طول روز کمتر احساس خستگی خواهید کرد.

 

کیش از تظر اقتصادی چگونه عمل می کند؟

 

با توجه به اینکه جزیره کیش، یک منطقه گردشگری است و مسافران داخلی و حتی خارجی دارد، صنعت و اقتصاد خود را برپایه گردشگری اجرا کرده است. کیش توانسته با صنعت گردشگری به رشد خود ادامه دهد و روز به روز با توجه به محبوب تر شدن مسافران بیشتری نسبت به سال قبل جذب کند. تمامی این موارد به این دلیل است که در کنار ورود گردشگران به کیش، خدمات و موارد بیشتری به جزیره اضافه شده تا در هر مقطع برای مسافران چه ایرانی یا خارجی تکراری نباشند. برای مثال می توان به ساخت تفریحات جدید، جاذبه های گردشگری تازه کشف شده و ساخت هتل های جدید از این دسته موارد هستند.

 

جاذبه های گردشگری کیش

 

بعد از اینکه به کیش رسیدیم، قطعا به سمت جاذبه های گردشگری خواهیم رفت، چرا که یکبار هم که شده باید همه آن ها را تجربه کنیم. پیشنهاد می شود این فرصت را از دست نداده و حتما هروقت که شد از آن استفاده کنید. جاذبه های کیش به گونه ای است که تفریحات آبی اش در هیچ کجایی از ایران نمی توان پیدا کرد، از این پیشنهاد می شود در کنار جاذبه های طبیعی که دارد از تفریحات آبی نیز استفاده کنید.

 

لیست جاذبه های گردشگری

 

 

هتل های کیش

 

زمانی که به کیش سفر می کنیم، قدم بعدی اقامت در یکی از هتل های جزیره است که با توجه به نیاز و بودجه ای که داریم می توانیم هتل مورد نظر خود را رزرو کنیم. آیتم های مختلفی وجود دارد که ما ممکن است یک هتل را انتخاب کنیم، برای مثال موقعیت مکانی، سال ساخت، پرسنل، نوساز بودن هتل و … نیز می باشد. البته در کنار هتل ها، خانه های ویلایی هم وجود دارد که نسبت به هتل برای اقامت گرانتر هستند که با توجه به نیازی که داریم می توانیم از هتل یا خانه ویلایی نیز استفاده کنیم.

 

با توجه به اینکه هتل با خانه ویلایی متفاوت است بنابراین هریک دارای قوانین خاص خود هستند که فرد رزرو کننده باید از آن باخبر باشد. بیشتر هتل های جزیره در شمال شرقی قرار دارند چرا که بخش بیشتر جزیره در همین قسمت وجود دارد. از تفریحات گرفته تا مراکز خرید که اقامت در این هتل ها قابل دسترسی خواهند بود.

 

لیست هتل های کیش

 

 

هتل میراژ

هتل پانوراما

هتل مارینا پارک

هتل شایان

هتل داریوش

هتل کوروش

هتل ایران

هتل بین المللی کیش

هتل ویدا

هتل ترنج

هتل پارمیس

هتل شایگان

هتل پالاس

هتل آرامیس پلاس (بزودی)

 

 

هتل سورینت صدف

هتل سورینت مریم

هتل آرامیس

هتل ارم

هتل سارا

هتل فلامینگو

هتل لوتوس

هتل گراند

هتل آریان

هتل لیلیوم

هتل هلیا

 

هتل های 3 ستاره